„Rok 2020 bude rokom, na ktorý treba okamžite zabudnúť a zároveň si ho navždy zapamätať,“ píše Európska komisia v úvode svojho pracovného programu na rok 2021.
Európska únia v obchádzajúcom roku naštartovala v oblasti budovania vlastnej obrany viacero menších, ale aj väčších iniciatív: od posilňovania spoločných projektov, cez výskum a vývoj, po reálne vyčlenenie peňazí. Aktívnejšie sa zapojilo aj Slovensko.
Priemysel a energetika čelia dlhodobým trendom dekarbonizácie a digitalizácie. Slovenskom a celým svetom zároveň otriasa pandémia a klimatická zmena. Európska komisia chce, aby bola obnova po pandémii zelená. Ako bude vyzerať na Slovensku?
Najväčší popularizačný festival vedy na Slovensku sa tento rok kvôli pandémii uskutočnil v online podobe. EURACTIV Slovensko, ako jeden z jeho partnerov, prináša ohliadnutie za niektorými z highlightov jeho 14. ročníka.
Ako bude vyzerať čerpanie prostriedkov z európskych fondov v slovenských regiónoch? Poučí sa Slovensko z chýb v súčasnom programovom období? Koľko a na aké projekty budú mať regióny k dispozícii peňazí na nasledujúcich sedem rokov? Jednoduchšie, efektívnejšie a bližšie k...
Európska zelená dohoda je pilierom únijnej politiky v boji proti klimatickej zmene. Pri jej implementácii zohrajú nezastupiteľnú úlohu miestne samosprávy. Ako sa na klimatickú zmenu pripravujú slovenské samosprávy? Akým výzvam čelia?
Siahajú slovenské samosprávy po participatívnom spôsobe správy vecí verejných? Reflektujú na potreby špecifických skupín v záujme zvyšovania kvality života?
Eurofondy sú hlavným investičným nástrojom EÚ. V prípade Slovenska tvoria až 80 percent verejných investícií. Sú kľúčovým zdrojom finančných prostriedkov pre rozvoj dopravnej, zdravotnej, environmentálnej, či sociálnej infraštruktúry v krajoch, mestách a obciach.
Slovensko chce využiť peniaze, ktoré prídu v rámci záchranného balíčka po koronakríze aj na zníženie emisií skleníkových plynov a reformy v energetike. V krátkodobom horizonte to môžeme podľa rezortu dosiahnuť využitím zemného plynu v teplárenstve a priemysle, kde nahradí využívanie uhlia.
Nová vláda považuje zvyšovanie potravinovej sebestačnosti za strategický záujem štátu. Aké opatrenia by mala prijať pre zníženie závislosti na dovoze zahraničných potravín? A ako skĺbi svoju ambíciu s čoraz prísnejšími požiadavkami Únie pre udržateľnú potravinovú produkciu?
Európska komisia na konci mája predstavila bezprecedentný 750-miliardový ozdravný balík pre hospodársku obnovu Únie. Ako túto príležitosť využije Slovensko? Je súčasná vláda pripravená na dôležité ekonomické reformy?
Nielen diaľnice, či rekonštrukcia škôl a kultúrnych pamiatok. Eurofondy tvoria veľkú väčšinu slovenských verejných výdavkov na oblasť životného prostredia. Vie ich Slovensko zmysluplne využiť?
Najprv uhasiť najväčšie požiare, to je odpoveď niektorých aktivistov na otázku, kam by dnes a v budúcnosti mali smerovať peniaze z fondov EÚ. V ktorých oblastiach musí Slovensko zabrať najviac a ako mu v tom môžu pomôcť eurofondy?
Európska únia chce byť do roku 2050 uhlikovo neutrálna. S veľkými ambíciami sa nevyhnutne spájajú veľké náklady. Časť z nich Slovensku umožňuje pokryť kohézna politika prostredníctvom fondov EÚ. Ako Slovensko využíva tieto eurofondy a aké má plány s tými budúcimi?
Termín konania parlamentných volieb sa prekrýva s obdobím, kedy sa rozhoduje o budúcnosti eurofondov v ďalších siedmich rokoch. Ako túto skutočnosť vo volebných programoch zohľadňujú politické strany?
Bratislava hostí Európske fórum pre čistejšie ovzdušie. Politici a experti na ňom hľadajú možnosti pre ochranu zdravia a riešenia najmä pre sektory vykurovania a poľnohospodárstva.
Masívne množstvo digitálnych dezinformácii je prítomné najmä v online priestore. Svetové ekonomické fórum ich v súčasnosti označuje za jednu z hlavných hrozieb pre našu spoločnosť.
Úpešná výmena generácií je jednou z hlavných podmienok trvalej udržateľnosti európskeho poľnohospodárstva. Odpoveď na starnutie a vyľudňovanie agrosektoru musí čo najrýchlejšie nájsť aj Slovensko. Môžu mladí farmári pomôcť s produktivitou či sebestačnosťou slovenského poľnohospodárstva?
Vzhľadom na budúce výzvy dostala nová Európska komisia prívlastok „geopolitická". Zakopla však už pri prvej méte: vypočúvaniach v Európskom parlamente.
Pre udržanie svojej konkurencieschopnosti potrebuje Slovensko využiť potenciál nových technológii. Umelá inteligencia prináša veľkú príležitosť do budúcnosti, a preto je jej rozvoj kľúčový.