Michal Roďom

Koniec cyklociest v poli? Slovensko mení investičnú politiku v cyklodoprave (VIDEO)
Z plánu obnovy a eurofondov pôjde do cyklodopravy 300 miliónov eur. Doposiaľ Slovensko peniaze z EÚ na jej rozvoj nevyužívalo efektívne. V pláne obnovy ale vznikla nová metodika, ktorá má do výberu projektov priniesť viac hodnoty za peniaze.
Nahradí nutričné skóre rady doktora Google? (VIDEO)
EÚ diskutuje o novom označovaní výživovej hodnoty potravín na prednej strane obalu, ktoré má motivovať spotrebiteľov k zdravšiemu stravovaniu. Jednou z možností je označovanie nutričným skóre, ktoré sa počíta na základe obsahu priaznivých a nepriaznivých výživových látok.
Kraje a Partnerská dohoda (VIDEO)
Vláda v apríli schválila Partnerskú dohodu, ktorá vytvára základný rámec pre rozdelenie eurofondov v programovom období 2021 až 2027. V pripomienkach sa samosprávne kraje pýtali na detaily k spôsobu implementácie eurofondov.
Bez pôdy aj dotácií: Petržalská farma skúša možnosti hydroponického pestovania (VIDEO)
Farma Hausnatura pod strechou petržalskej budovy pestuje bylinky a zeleninu. Základom vertikálneho hydroponického pestovania je voda so všetkými potrebnými živinami a dobré osvetlenie. Keďže ale takáto farma nepestuje v pôde, nemá nárok na dotačnú podporu.
Únia potrebuje spoločný zákon na ochranu pôdy (VIDEO)
Erózia môže preniesť pôdu z jedného štátu do druhého, preto Únia potrebuje cezhraničný prístup pri ochrane pôdy, hovorí europoslanec Michal Wiezik. Podľa štátneho tajomníka agrorezortu Martina Kováča by pôdny zákon EÚ mal stanoviť minimálne kritériá na hodnotenie stavu pôdy.
Eurofondy v mestách, plán obnovy v lesoch: Ako vláda vyberala europrojekty (VIDEO)
Vláda sa pri výbere projektov v oblasti životného prostredia rozhodovala aj podľa obmedzení v jednotlivých finančných zdrojoch. Peniaze z plánu obnovy treba vyčerpať rýchlejšie a sú podmienené plnením sľúbených míľnikov. Eurofondy sú zas viazané na rôzne kategórie regiónov.
Ako podporiť rastlinné stravovanie na Slovensku (VIDEO)
Slovák v priemere ročne skonzumuje 69 kíl mäsa a len dve kilá strukovín. Medzi receptúrami, ktoré školským jedálňam predpisuje vyhláška rezortu školstva, je iba 10 hlavných jedál zo strukovín a zároveň vyše 230 receptúr na jedál z mäsa.
Reportáž: Pri Bratislave vznikne v budove zanedbaného kaštieľa moderné ekocentrum (VIDEO)
Budova kaštieľa v bratislavskej mestskej časti Čunovo roky chátrala. Aj za pomoci eurofondov však už začala kompletná rekonštrukcia kaštieľa a priľahlej záhrady, po ktorej sa historická pamiatka zmení na zábavno-vzdelávacie ekocentrum s nadnárodným významom.
Turizmus, biodiverzita a dopyt po dreve: Čo musí vyriešiť stratégia EÚ pre lesy
Eurokomisia pripravuje novú Stratégiu lesného hospodárstva EÚ, ktorá sa musí vysporiadať postupujúcimi klimatickými zmenami a krízou biodiverzity. EÚ čaká diskusia o tom, či si lesy s týmito výzvami poradia samy, alebo potrebujú pomocnú ruku od človeka.
Zelenšie budovy? Riešením sú kotlíkové dotácie aj boj s energetickou chudobou
VOĽBY 2020 | Nová vláda by sa mala venovať znižovaniu emisií a energetickej spotreby vo vykurovaní. Slovenskí energetici sa zhodnú aj na potrebe naštartovať dekarbonizáciu plynárenstva.
Po uhlíkovom cle na hraniciach volajú slovenskí priemyselníci aj ochranár
Produkty a služby predávané v Európe by mali podliehať rovnakým environmentálnym štandardom, tvrdí ochranár Daniel Lešinský. Šéf U.S. Steel Košice James E. Bruno súhlasí s dekarbonizáciou, žiada však rovnováhu v medzinárodnom obchode.
Matečná: Zvýšenou potravinovou sebestačnosťou znížime uhlíkovú stopu z dovozu potravín
Okrem potravinovej sebestačnosti by prioritami strategického plánu pre agrosektor mala byť aj ochrana životného prostredia a zmierňovanie dopadov klimatických zmien, tvrdí ministerka pôdohospodárstva a vidieka Garbiela Matečná.
Slovensko súhlasí so zvýšením klimatických ambícií, žiada však rešpektovanie jadrovej energie
Európska komisia predstavila Európsku zelenú dohodu. Expert Slovenských elektrární hovorí, že uhoľné zdroje sú nekonkurencieschopné už teraz a že bez jadrovej energetiky klimatickú neutralitu nedosiahneme.
Malé štáty sú ako súčasť medzinárodných spoločenstiev značne silnejšie
Pri presadzovaní svojej zahraničnej politiky musia byť menšie krajiny vynaliezavejšie, no v partnerstve s inými majú k dispozícii viac nástrojov. Slovensko sa môže učiť od porovnateľne veľkého Fínska, ktorého medzinárodná relevancia rastie s jeho špecializáciou.
Kam nasmerovať eurofondy po roku 2020? Eurokomisia sa do slovenských potrieb trafila
Podľa ochranára Daniela Lešinského by Slovensko peniaze z fondov EÚ malo využiť na riešenie problémov v oblastiach, v ktorých Komisia voči Slovensku vedie právne konanie. Za strategickú oblasť v rozvoji Slovenska považuje odpadové hospodárstvo.
Komplexnosť dezinformácii: Upozorňovať na nepravdivé tvrdenia nestačí
Techniky na boj proti dezinfromáciám sú zväčša reaktívne, keďže falošný naratív nastavuje niekto iný. Pre riešenie tohto komplexného problému existujú iba komplexné riešenia, odborníci odporúčajú poukazovať na predpojatosť tých, ktorí im podľahnú.
Zelené poľnohospodárstvo otvára príležitosti pre mladých farmárov
Opatrenia v agropolitike EÚ, ktoré majú motivovať farmárov, aby boli ohľaduplnejší k prírode, zatiaľ nefungujú. Podľa eurokomisie by v budúcom programovom období do ochrany pôdy, vody a ovzdušia malo smerovať viac peňazí. To vytvára nové možnosti pre zapojenie mladých farmárov.
Čína v hľadáčiku stredoeurópskych politikov: Jednotlivo sú krajiny V4 v rokovaniach s Pekingom príliš slabé
Oficiálna politika aj verejná mienka o Číne sa v krajinách Vyšehradu značne odlišuje. Najväčším potenciálom pre štvoricu je podľa analytikov pevné zakotvenie v európskej zahraničnej politike, nakoľko ako väčší celok môžu lepšie ovplyvniť ďalšie vyjednávania s Čínou.
Aktivita diplomatov pri odhaľovaní falošných správ v zahraničnej politike je stále žiadanejšia
Hoci sa sociálne siete stali zdrojom informácii väčšiny Slovákov, štátne inštitúcie sa zatiaľ iba učia, ako ich správne využívať. Napriek tomu sú aktivity bezpečnostných inštitúcii, ktoré majú zabezpečovať prípravu štátu aj občanov na hybridné hrozby, minimálne.
Zahraničná politika v digitálnej dobe: Slovenskej diplomatickej škole chýba odvaha
Slovenskí diplomati tvrdia, že naša zahraničná politika je hodnotová, no cez svojich jednotlivých zástupcov to preukazuje len minimálne. Komunikační experti a médiá by privítali, keby diplomati stáli za svojimi ideami a ochránili tak politiku, za ktorou stoja.
Potenciál umelej inteligencie: Ako zabezpečiť prínos pre firmy a ľudí?
Umelá inteligencia, jej obmeny, variácie a formy využitia v blízkej budúcnosti zásadne transformujú nielen pracovný trh, ale celú spoločnosť. Na tieto radikálne zmeny je potrebné sa dobre pripraviť, aby ich bolo možné využiť v prospech všetkých.
Eduard Kukan: Každý hlas, ktorý v europarlamente zaznie, má svoju váhu
Byť europoslancom je veľmi náročné a aj ten najschopnejší politik musí počítať s tým, že mu potrvá aspoň trištvrte roka, kým sa Európskom parlamente zorientuje, odkazuje odchádzajúci europoslanec Eduard Kukan novým zástupcom Slovenska v inštitúcii.
Nebránime sa ozeleneniu, hovorí šéf plynárov
Zemný plyn môže zohrať pozitívnu úlohu v nahrádzaní uhlia. Po roku 2030 sa však jeho úloha výrazne zníži, čo vytvorí väčší priestor pre bioplyn, syntetický plyn, vodík a zachytávanie a skladovanie uhlíka.